Reforma dotycząca konopi przemysłowych i leków

Pozyskiwanie konopi uprawianych w USA

Kiedy Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych ustanowił federalne przepisy dotyczące produkcji konopi pod koniec 2019 r. – zgodnie z wymogami ustawy rolnej z 2018 r. – stanowiło to kamień milowy w długiej walce o przywrócenie upraw konopi z powrotem do USA. Po raz pierwszy od dziesięcioleci rolnicy mógł legalnie uprawiać konopie na glebie USA.

Niegdyś obfite plony w stanach takich jak Kentucky i Północna Karolina, konopie w dużej mierze zniknęły z amerykańskiego krajobrazu rolniczego do 1940 roku. Roślina Sativa i konopie zostały skutecznie zakazane. Podpisanie przez Nixona Ustawy o substancjach kontrolowanych w 1970 r., napędzane jego własnym rasizmem, ugruntowało status konopi jako rośliny pariasa – substancji z Wykazu I, której uprawa może skutkować długim wyrokiem więzienia.

Dr Bronner: dwadzieścia lat działalności konopnej

Jack Herrer był jednym z pierwszych, którzy skompilowali podłą historię oczerniania konopi i opublikował w 1985 roku książkę zatytułowaną „The Hemperor Wears No Clothes”, opisując zarówno rasistowskie podstawy prohibicji konopi, jak i ogromny potencjał konopi. Pokolenie aktywistów zajmujących się konopiami zaczerpnęło inspirację z tej książki i zaczęło opowiadać się za zmianą. Jednym z nich był David Bronner.

Po objęciu sterów dr Bronner’s w 1998 roku, David Bronner szybko starał się rozwijać swoją działalność w zakresie polityki ochrony środowiska i narkotyków poprzez rodzinny biznes. Dodał olej konopny do formuły mydła swojego dziadka – olej konopny ma doskonałe właściwości nawilżające i pieniące, dzięki czemu idealnie nadaje się do mydeł. Dodanie oleju konopnego wkrótce spowodowało konflikt dr Bronnera z Drug Enforcement Agency (DEA), która starała się zakazać wszystkich produktów konopnych z półek rynkowych. Jeśli ta polityka zostałaby wprowadzona w życie, wykluczyłaby ona z biznesu dr Bronnera i wiele raczkujących firm konopnych. Wraz z Vote Hemp, dr Bronner z powodzeniem pozwał DEA i pomógł utorować drogę dla kwitnącego przemysłu konopnej żywności i pielęgnacji ciała.

Mimo że produkty z konopi można było teraz sprzedawać, uprawa konopi nadal była w USA nielegalna, a wszystkie konopie do produkcji naszych mydeł musiały być importowane z Kanady. Dr Bronner ciężko pracował, aby zwrócić na tę kwestię uwagę ustawodawców i konsumentów poprzez Tydzień Historii Konopi, kampanię świadomości społecznej, którą firma organizowała przez dziesięć lat. Stopniowo mury konopnej prohibicji zaczęły się kruszyć. Zmieniała się również opinia publiczna na temat psychoaktywnej marihuany, a kiedy stany zaczęły legalizować marihuanę, konopie nie były daleko w tyle. W 2019 r. konopie zostały ostatecznie usunięte z ustawy o substancjach kontrolowanych.

AUTOR
Rafi Loiederman

Rafi Loiederman jest redaktorem treści w Dr. Bronner’s i korzysta z produktów firmy od ponad 20 lat. Lubi nagrywać i wykonywać muzykę, jest zapalonym wędrowcem i przyrodnikiem oraz niegdysiejszym językoznawcą.

Więcej na info.drbronner.com

Dr. Bronner's Polska

O nas - Kontakt - Blog - Sklep