Historia dr. Bronner

150 lat i 5 pokoleń produkcji mydła

Firma Dr Bronner’s została założona w 1948 roku przez Emanuela Bronnera, mistrza wytwarzania mydeł w trzecim pokoleniu z niemiecko-żydowskiej rodziny producentów mydła. Używał etykiet na swoich wspaniałych ekologicznych mydłach, aby rozpowszechniać swoje przesłanie, że musimy uświadomić sobie naszą jedność ponad podziałami religijnymi i etnicznymi: „Jesteśmy wszyscy- lub nie istniejemy!” Wciąż należąca do rodziny i prowadzona przez rodzinę, firma Dr. Bronner’s honoruje wizję swojego założyciela, tworząc produkty najwyższej jakości odpowiedzialne społecznie i środowiskowo oraz przeznaczając nasze zyski na pomoc w tworzeniu lepszego świata. All-One!

1858

Początki produkcji mydła w rodzinie Heilbronner —Żydowskiej dzielnicy, Laupheim, Niemcy.

1880s/90s

Rodzina Heilbronner tworzy pierwsze mydło w płynie—dostarczę je do domów w Niemczech—sprzedaje kostki mydła pod marką “Madaform”.

1908

Emanuel Heilbronner (Dr. Bronner) pojawia się na świecie!

1920s

Emanuel (Emil) praktykant w żydowskiej rodzinie wytwarzającej mydło– otrzymuje dyplom mistrza produkcji mydła w szkole handlowej i dyplom uniwersytecki z chemii.

1929

Potężna osobowość Emila, syjonistyczne ideały i pomysły na nowoczesną produkcję mydła prowadzą do starć z ojcem i wujkami – emigruje do USA.

 

Lata 30te

Emil doradza amerykańskim producentom mydła i produktów chemicznych. Wraz z powstaniem Hitlera z nazwiska usuwa przedrostek „Heil”.

Lata 40te

Naziści znacjonalizowali rodzinną fabrykę mydła – rodzice Emila deportowani i zabici w Auschwitz i Theriesenstadt.

Emil przyjmuje honorowe „Dr.” – z jego intensywnością, wiedzą naukową i mocnym niemieckim akcentem nikt się nie kłóci.

1945

Ucieka z Elgin State Insane Asylum po tym, jak został tam umieszczony za zbytnie eksponowanie swoich poglądów – później obwinia leczenie szokowe za pogorszenie wzroku i ślepotę w latach 60.

1948

Założenie Dr. Bronner’s! Rozpoczyna się produkcja płynnego mydła miętowego i przypraw do zdrowej żywności.

1950

Dr Bronner wykłada na Pershing Square, namawiając wszystkich do zjednoczenia się – jednocześnie sprzedaje mydło Peppermint – zdaje sobie sprawę, że wielu słuchaczy zabiera mydło więc drukuje na etykietach przesłanie. Synowie Jim i Ralph pomagają w interesach.

Lata 60te i 70te

Mydło Dr Bronner’s staje się ikoną mydła epoki. Młodzi ludzie tańczą odpowiadają na przesłanie na etykietach o pokój. Zakład przenosi się do Escondido w Kalifornii. Jim zostaje wiceprezesem ds. badań i rozwoju oraz produkcji.

Lata 80te

Mydła Dr. Bronner’s stają się popularne. Ralph współpracuje z Dr. Bronner, aby udoskonalić przekaz na butelkach. Jim uruchamia Bronner Chemical and Technical Consulting – wynajduje koncentrat piankowy, który wciąż jest używany w zwalczaniu pożarów lasów i budowli.

Lata 90te

Stan zdrowia doktora Bronnera załamuje się z powodu choroby Parkinsona, synowie Ralph i Jim oraz żona Jima Trudy przejmują kontrolę nad firmą – Jim jest prezesem, Ralph wiceprezesem i rzecznikiem firmy, Trudy jako skarbnik/dyrektor finansowy.

1997

Dr. Bronner umiera.

1998

Jim Bronner, walczący z rakiem, spędza rok na szkoleniu syna Davida (24-letniego absolwenta Harvardu, doradcy zdrowia psychicznego, adwokata konopi) do prowadzenia firmy. Przekazuje 1200-akrową działkę dzikiej przyrody o wartości 1,4 miliona dolarów klubowi chłopców i dziewcząt w hrabstwie San Diego.

Po śmierci Jima David wraz z mamą Trudy i wujkiem Ralphem rozpoczyna prowadzenie firmy.

2000

Michael Bronner dołącza do firmy – rozpoczyna eksport mydeł Dr. Bronner’s na cały świat.

2001-2004

Dr. Bronner’s przekazuje fundusze i pomaga w koordynowaniu walki przemysłu konopnego o pokonanie przepisów DEA — zwycięstwo nadchodzi 6 lutego 2004 r. — w urodziny Boba Marleya!

2003

Dr Bronner’s staje się największą firmą higieny osobistej certyfikowaną w ramach Narodowego Programu Ekologicznego USDA. Jest także pionierem w 100% z recyklingu pokonsumenckim. Wprowadza postępowe praktyki biznesowe: limit wynagrodzeń wynoszący 5 do 1 między najlepiej opłacanym pracownikiem a najniższym wynagrodzeniem w magazynie — 100% ubezpieczenie zdrowotne — wszystkie zyski nie są potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, część przeznaczona jest na rzecz konkretnych działań i organizacji charytatywnych.

2005

Sue Kastensen (Sun Dog Hemp Body Care) dołącza do Dr. Bronner’s — pomaga przeformułować jej słynne balsamy do ust, balsamy do ciała i balsamy zgodnie ze standardami USDA National Organic Program.

2006

Kompleksowy projekt pozyskiwania wszystkich głównych surowców z certyfikowanych źródeł Sprawiedliwego Handlu.

2007

Dr. Bronner’s z certyfikatem firma Sprawiedliwego Handlu.

2008

Dr Bronner’s świętuje 150 lat produkcji mydła i 60 lat certyfikowanych produktów ekologicznych. Rozszerza dystrybucję na Izrael, spełniając życiowe marzenie Emanuela Bronnera.

2011

Firma siostrzana, Dr. Bronner’s Germany (DBG), otwiera się w Dusseldorfie i prowadzi dystrybucję w całej Europie.
Bronner’s współpracuje z dostawcą kokosów Fair Trade ze Sri Lanki (Serendipol) w celu wprowadzenia na rynek Oleju kokosowego z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.

2010-2013

David Bronner aresztowany przed siedzibą DEA za sadzenie nasion konopi i ponownie za zbieranie roślin konopi w klatce przed Białym Domem. Wrzesień 2013 r. Pracownicy dr Bronnera świętują wraz z rolnikiem Ryanem Loflinem zebranie pierwszej amerykańskiej komercyjnej uprawy konopi od ponad sześćdziesięciu lat.

2012-2013

GMO! Partnerzy Dr. Bronner’s z koalicją grup rodziców, konsumentów, zdrowia i ochrony środowiska domagają się etykietowania genetycznie zmodyfikowanej żywności.

2014

Po wzroście 1,100% w ciągu 15 lat, dr Bronner przenosi się do większej fabryki. Zobowiązuje się do wprowadzenie działań zero waste.

 

2015

Odejście Ralpha Bronnera, serce i dusza Dr. Bronner’s zainspirowało nas wszystkich do trzymania się misji szerzenia miłości na pierwszym miejscu, a na drugim osiągania zysków. Dziękuję, wujku Ralphie!

Słynne etykiety produktów Dr. Bronner’s zostały zaktualizowane, zachowując filozofię i wartości Emanuela Bronnera!

Ukazuje się pierwszy coroczny raport All-One Report.

2016

Dr Bronner’s wraz z wiodącymi producentami, sprzedawcami detalicznymi i organizacjami non-profit rozpoczyna kampanię Fair Pay Today, aby wspierać podnoszenie płacy minimalnej.

Rozpoczęcie “Podróży do Serendipol,” Dr. Bronner’s mini-dokumentu o sprawiedliwym handlu, projekt ekologicznych gospodarstw lokalnych społeczności na Sri Lance produkujących olej kokosowy z pierwszego tłoczenia dr Bronner’s.

Dr. Bronner’s wspiera Ustawę o prawie do wiedzy o środkach czyszczących. (Ustawa o prawie do wiedzy o środkach czyszczących wzywa producentów do ujawniania składników produktu i zanieczyszczeń budzących obawy w kolejności ich stężenia – w tym chemikaliów stosowanych w mieszankach zapachowych – zarówno na etykiecie produktu, jak i w Internecie).

2017

Dr Bronner’s + Sea Shepherd Global wprowadza na rynek MV Emanuel Bronner, aby chronić światowe wieloryby, delfiny i dziką przyrodę.

2018

Uprawa konopi jest teraz legalna w Stanach Zjednoczonych po dwóch dekadach poparcia i przywództwa dr Bronnera w tej walce!

Heal Earth! (Uzdrów Ziemię!) Dr Bronner’s rozpoczyna szeroko zakrojoną promocję regeneracyjnego rolnictwa ekologicznego i rozpoczyna etykietowanie produktów, które zawierają certyfikowane składniki.

Dr. Bronner’s, Organic Valley i Grassroots Alliance wspierają niesienie pomocy Camp Fire poprzez Grassroots Aid Partnership, dostarczając żywność, przybory toaletowe i pomoc.

2019

Premiera mini-dokumentu „Journey to Pavitramenthe” przedstawia projekt regeneracyjnych produktów ekologicznych i sprawiedliwego handlu w Indiach, który produkuje organiczny olejek miętowy używany w naszym kultowym mydle z miętą pieprzową.

David Bronner współtworzy certyfikat Sun + Earth —prawy sposób na uprawę konopi.

Siedziba główna Dr.Bronner’s jest zasilana w 100% energią odnawialną.

Rozpoczyna się kampania“Ty kupujesz, My dajemy” na DrBronner.com. Klienci mogą wybrać organizację nonprofit organizations, która ma otrzymać fundusze od Dr. Bronner’s.

Dr. Bronner’s Olej kokosowy posiada już certyfikat ROC ( Regeneracyjnego Rolnictwa Ekologicznego), i tym samy staje się pierwszym olejem kokosowym z tym certyfikatem w USA!

Heal Soul! Uzdrowić duszę! Dr. Bronner’s przeznacza $5 Million na Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS), jak w ramach aktywizmu i propagowania terapii wspomaganej psychedelikami i reformy polityki narkotykowej. Tworzymy specjalną limitowaną edycję „Heal Soul!” etykietę na naszych mydłach.

Dr. Bronner’s wprowadza na rynek mydło w kostce o zapachu konopi aby wesprzeć kampanię Sun+Earth Certified.

2021

Dr. Bronner’s tworzy linię gorzkiej czekolady, jak żadna inna, aby pobudzić etyczną doskonałość czekolady w organicznych, wegańskich odmianach ze sprawiedliwego handlu.

Wydawnictwo Portfolio Books publikuje książkę o Dr. Bronner’s—„Honor Thy Label: Dr. Bronner’s Unconventional Journey To A Clean, Green And Ethical Supply Chain” (Honoruj swoją etykietę: niekonwencjonalna podróż dr Bronnera do czystego, ekologicznego i etycznego łańcucha dostaw)napisaną przez Dr. Gero Leson.

Dr. Bronner's Polska

O nas - Kontakt - Blog - Sklep